Marszałek wspiera projekt inkubatora kultury

26.08.2015

Po wieloletnich staraniach Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju uzyskało prawo użytkowania wieczystego sąsiadujących nieruchomości gruntowych wraz z własnością przynależnych do nich zabudowań po dawnej kotłowni.  Odpowiada to zamysłowi stworzenia nowoczesnego kompleksu – inkubatora kultury, wyznaczającego nowe kierunki rozwoju Muzeum i mającego stać się w przyszłości się magnesem przyciągającym zwiedzających.

Planowane działania zmierzające do powstania inkubatora kultury w Dusznikach-Zdroju będą wielowymiarowe i wymagają dużych nakładów finansowych. Muzeum otrzymało wcześniej dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Rozwój infrastruktury kultury”, Priorytet „Infrastruktura kultury” w wysokości 70.000 tys. zł, a obecnie 71.450 tys. zł od Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Środki te pozwolą nam rozpocząć prace zmierzające do opracowania Programu Przygotowawczego dla inwestycji. Jest to pierwszy etap prac zaplanowanych na najbliższe lata.

W latach kolejnych planujemy pozyskać dofinansowanie na realizację niezbędnych prac budowlanych i aranżacyjnych pozwalających zmodernizować i przebudować dawną kotłownię, wybudować nowoczesny szklany pawilon i włączyć te obiekty w sprawnie działający kompleks muzealny. W wyniku tych działań powstanie materialna część inkubatora – biura, pracownie artystyczne i wieloprofilowa przestrzeń artystyczna, z której będą korzystać przyszli beneficjenci inkubatora.

loga MP+MKiDN