Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 105 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Krzysztof Froese – Realizm magiczny

27.01.2020

Bardzo popularny dusznicki artysta prezentuje w Muzeum Papiernictwa wybór swojej twórczości. W otwarciu wystawy 24 stycznia wzięło udział rekordowe ok. 260 osób. Wernisaż uświetnił występ zespołu „Dom o Zielonych Progach”.

Zauroczony pięknem Ziemi Kłodzkiej Krzysztof „cris” Froese (ur. 1980) wykonał już tysiące zdjęć, które na co dzień możemy podziwiać w internecie. Na wystawie znalazł się zaledwie drobny ułamek jego dorobku, ale wybór i sposób prezentacji podkreśla magię opowieści, które fotografik snuje niemal w każdym ze swoich kadrów. To pierwsza taka wystawa tego fotografika, jej kuratorem jest Marcin Lemejda.

Froese jest duszniczaninem od urodzenia. Na co dzień, oprócz fotografowania, zajmuje się projektowaniem graficznym. Jest też uzdolnionym rysownikiem. – Nasza okolica fascynowała mnie odkąd tylko sięgam pamięcią. Już jako dziecko lubiłem piesze i rowerowe wyprawy z przyjaciółmi. Nie pociągały mnie wytarte szlaki, pasjonowało natomiast odkrywanie, stawianie stopy w zakątkach, które wydawały się dziewicze – wyznaje. – Myślę, że ta fascynacja odkrywaniem określa dziś moją twórczość. Jest ona odbiciem realnego świata chwytanym w nierealnych – wydawałoby się –  momentach. Gdzieś na granicy rzeczywistości. Nigdy nie narzucam sobie ograniczeń, robię to, na co mam ochotę. Wychodząc z aparatem fotograficznym, nie planuję polowania na unikalne kadry. Po prostu kocham góry otaczające moje rodzinne miasto, a one odwdzięczają mi się każdego dnia, obdarowując swoim bogactwem. Jestem częścią tej ziemi i tylko ona mnie inspiruje. Wtapiam się w jej niezwykłe miejsca, by oderwać się od codzienności, by choć na moment zatrzymać czas, pomarzyć, czasami podleczyć duszę. Moje zdjęcia to próba utrwalenia tych chwil.

Wystawa będzie czynna do 29 marca br. Zapraszamy!