Kruche dzieło Joanny Stokowskiej

09.11.2018

Równo 25 lat temu Muzeum Papiernictwa zainteresowało się sztuką papieru. W 1993 r. w muzealnej galerii została otwarta pierwsza ekspozycja prezentująca prace wykonane z papieru. Od tego czasu coraz częściej w muzeum gościli artyści wykorzystujący w swojej twórczości rośliny włókniste, masę papierniczą oraz papier. Powstałe dzieła zyskały rangę muzealiów. Niektóre z nich, ze  względu na kruchość tworzywa z jakiego powstały, mogą być eksponowane tylko przez określony czas.

Tak  jest właśnie z obrazem „Bez tytułu” Joanny Stokowskiej. Obiekt pojawił się na wystawie „Sztuka papieru w zbiorach Muzeum Papiernictwa” dopiero 9 listopada, mimo że ekspozycja została udostępniona zwiedzającym już 28 lipca. Taką decyzję podjęto również z uwagi na zalecenia konserwatora. Na czas prezentacji celowo wybrano okres jesienno-zimowy, w którym muzeum czynne jest 6 godzin dziennie. Dzięki temu oświetlenie naturalne i sztuczne ograniczone zostało do minimum.

Aby obejrzeć kruche dzieło zapraszamy do Muzeum Papiernictwa. Wystawa czynna jest do 28 grudnia.

Zadanie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Województwa Dolnośląskiego

Joanna Stokowska Bez tytułu