Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Bogata kolekcja

Unikatowy zabytek techniki

Jeden z 113 pomników historii w Polsce

Początki: przed 1562

Konopie odkrywane na nowo

24.11.2019

W świat konopi 23 listopada wprowadzili zainteresowanych wykładowcy z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. O historii tej pożytecznej rośliny, jej właściwościach i wszechstronnym zastosowaniu opowiedział dr Jacek Kołodziej. Zwrócił uwagę na fakt, że pierwsze arkusze papieru powstały właśnie z odpadów konopnych. Ze względu na mocne włókna papier konopny użyty jako surowiec wtórny może być zwrócony do obiegu 7 razy, a papier z celulozy drzewnej 4.

Głównym tematem wystąpienia Krzysztofa Rybaka były aspekty prawne uprawy konopi. Zgodnie z artykułem 45. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii „Uprawa konopi włóknistych może być prowadzona wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa”. 

W roli prelegenta wystąpił także Stanisław Prusak, rolnik z Dolnego Śląska, który od wielu lat z powodzeniem uprawia konopie i współpracuje z poznańskim Instytutem. W swoim wystąpieniu podkreślił, że do uprawy konopi nie potrzeba żadnych chemicznych nawozów, a podczas wzrostu, poprawia ona jakość gleby.

Papier z konopi był także głównym tematem prezentacji Marcina Wyszyńskiego z Działu Papiernictwa dusznickiego Muzeum. 

Po części teoretycznej odbyła się degustacja produktów z konopi uprawianej w rejonie Szczytnej oraz warsztaty czerpania papieru z pulpy konopnej.

Spotkanie zrealizowane zostało we współpracy ze „Szczytną Inicjatywą Konopną”, powstałą z myślą o edukacji w obszarze holistycznego podejścia do zdrowia i zrównoważonego stylu życia.