Jak narty trafiły do Zieleńca

24.03.2015

Prelekcję pt. „Zimowe odkrycie Zieleńca – okres międzywojenny” wygłosił w Muzeum Papiernictwa w poniedziałek 23 marca dr hab. Tomasz Przerwa. Wzbudziła ona bardzo duże zainteresowanie, wśród publiczności nie zabrakło oczywiście mieszkańców narciarskiej dzielnicy Dusznik.

Usłyszeliśmy o wielu ciekawych faktach dotyczących początków turystyki  i narciarstwa w Zieleńcu. Ilustrowały je stare fotografie. Były pytania, a Zieleniacy rozmawiali jeszcze z prelegentem po zakończeniu spotkania.

Dr Przerwa jest historykiem związanym na stałe z Uniwersytetem Wrocławskim. Specjalizuje się w historii Śląska z okresu XIX i XX wieku. W swojej pracy naukowej zajmuje się badaniami nad turystyką i wypoczynkiem w Sudetach przed 1945 r.

Prelekcja stanowiła element programu edukacyjnego realizowanego w ramach projektu „Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku suszarni oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe kompleksu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wraz z konserwacją i digitalizacją zbiorów”. Projekt jest finansowany z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.