Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Historia papierem pisana

04.04.2018

Historia papierem pisana. Dzieje fabryk papieru w Jeleniej Górze – to tytuł prelekcji, jaką dyrektor Muzeum Papiernictwa Maciej Szymczyk wygłosił 8 kwietnia w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Niedziela w muzeum”.

Jelenia Góra to miasto, które wraz z okolicznymi miejscowościami stało się w XIX wieku jednym z największych ośrodków przemysłu papierniczego w Europie. Pozycję tę umacniała fabryka wytwarzająca maszyny papiernicze, założona w 1854 r. przez Heinricha Füllnera w Cieplicach. Do dziś tradycje papiernicze kontynuowane są na tym terenie przez fabryki papieru w Dąbrowicy i Piechowicach oraz fabrykę maszyn papierniczych w Jeleniej Górze.
Prelegent jest nie tylko wieloletnim pracownikiem i dyrektorem Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, ale także prof. Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu. Specjalizuje się w badaniach dziejów przemysłu papierniczego. Jest autorem ponad 170 opracowań naukowych i popularnonaukowych głównie o tematyce papiernictwa. Wiele z nich dotyczy fabryk papieru z Jeleniej Góry i okolicznych miejscowości.