Fantasmagorie Zbigniewa Halikowskiego

04.03.2019

Zbigniew Halikowski swoją drogę artystyczną rozpoczął od malarstwa sztalugowego, jednak to rysunek ołówkiem okazał się dziedziną sztuk plastycznych, której oddał się twórczo bez reszty, i dla której w 2001 r. porzucił malarstwo. Nowe możliwości wyrazu, odnalezione w prostym na pozór medium, sprawiły, że jego twórcza pasja, zamiłowanie do precyzji i szczegółów, mogły znaleźć ujście na papierze. Wyobraźnia Halikowskiego wyposażona w proste narzędzie, jakim jest rysik w dłoni artysty, zdaje się nie mieć ograniczeń. Jak sam mówił w jednym z wywiadów: „Rysuję, to co widzę oczami wyobraźni. (…) rysując nie mogę doczekać się końcowego efektu. (…) Ta moja pasja pochłania mnie bez reszty…”. Na wystawie prac Halikowskiego, otwartej w Muzeum Papiernictwa 15 marca 2020 r., zaprezentowanych zostało blisko 60 prac wykonanych ołówkiem, charakteryzujących się niezwykłą biegłością, pokazujących, jak nieograniczone możliwości ekspresji artystycznej daje zwykła kartka papieru i ołówek.

Trzon wystawy „Fantasmagorie” stanowiły rysunki o tematyce fantastycznej, będące znakiem rozpoznawczym stylu Halikowskiego. To właśnie im wystawa zawdzięcza swój tytuł. Obok nich zaprezentowane zostały portrety wykonane techniką punktowania.

Katalog wystawy

2019-03 wystawa Fantasmagorie Halikowski - katalog okładka 1