EDD podsumowane we Wrocławiu

07.10.2015

Podsumowanie dolnośląskiej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa miało miejsce w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu w piątek 2 października.

Dawny letni Pałac Biskupów Wrocławskich zebrał w jednym miejscu przedstawicieli samorządowych i prywatnych instytucji kultury, regionalistów, dziennikarzy oraz miłośników dziedzictwa kulturowego, dla których głównym celem włączania się w obchody EDD jest ocalenie od zapomnienia. Zgromadzonych gości powitały dyr. Muzeum Etnograficznego Elżbieta Berendt oraz zastępca dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu Barbara Banaś. W imieniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego słowo wstępu wygłosił Tadeusz Samborski, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Koordynatorem EDD w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który podczas spotkanie reprezentował Grzegorz Grajewski, kierownik wrocławskiego Oddziału Terenowego NID-u. Przedstawicielkami Muzeum Papiernictwa były Dagmara Kacperowska oraz Marta Nowicka.

Tegorocznych organizatorów EDD połączyło hasło „Utracone dziedzictwo”. Muzeum Papiernictwa, zainspirowane tematem, 12 września zorganizowało kilka prelekcji poświęconych XIX- i XX-wiecznym tradycjom hutniczym w Dusznikach-Zdroju i okolicznych miejscowościach. Nasi prelegenci, Marian Halemba, Henryk Grzybowski i Ryszard Grzelakowski, zapoznali zgromadzonych z historią hut szkła w Batorowie, Szczytnej i Polanicy-Zdroju oraz historią huty żelaza w Dusznikach-Zdroju. Część teoretyczną uzupełnił pokaz techniki grawerowania szkła w wykonaniu Artura Gajczaka, artysty ze Szczytnej. Dusznickie działania zostały wyróżnione listem gratulacyjnym, który 2 października z rąk Elżbiety Berendt  i Tadeusza Samborskiego odebrała Dagmara Kacperowska. Piątkową galę zakończył recital Stanisławy Latawiec, w wykonaniu której zebrani usłyszeli stare pieśni bałkańskie i polskie. Wzruszający koncert uświadomił zgromadzonym, jak ważne jest również ocalenie od zapomnienia dziedzictwa niematerialnego.