Dwie wyjątkowe okazje na początek wakacji!

16.06.2015

Już 24 czerwca o godz. 13.00 Muzeum Papiernictwa udostępni turystom dwie wyjątkowe atrakcje. Pierwszą z nich będzie wystawa prac artystycznych wykonanych przez młodzież z Miejskiego Zespołu Szkół w Dusznikach-Zdroju, a drugą prezentacja kolekcji historycznych banknotów.

Pierwsza z wystaw ukaże walory papieru i masy papierniczej jako tworzywa, z którego mogą powstawać prace artystyczne: barwne portrety, kolaże, kompozycje z masy papierniczej i kwiatów. Dzieła te, stworzone przez  młodych duszniczan w czasie zajęć w naszej czerpalni, będzie można oglądać przez miesiąc.

Druga z wystaw zaprezentuje historyczne polskie banknoty których zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu  Kolekcje – priorytet Kolekcje muzealne  (nazwa zadania: Zakup kolekcji polskich banknotów zabytkowych, dla rozbudowy kolekcji Muzeum Papiernictwa oraz nowej wystawy stałej; przyznana kwota: 59 tys.) oraz ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego (prawie 28 tys.). Pokażemy m.in. papierowe pieniądze z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej oraz kompletny zbiór banknotów wyemitowanych w latach II wojny światowej na zlecenie Rządu Emigracyjnego RP, które nigdy nie weszły do obiegu (władze PRL-u zezwoliły pozostawić do celów archiwalnych po jednym banknocie z każdego nominału, a pozostałe zniszczono). W związku z tym, że banknoty zakupiliśmy w maju, nie zostały jeszcze poddane opracowaniu naukowemu, dlatego ta niewielka ekspozycja będzie prezentowana bezpłatnie tylko do 28 czerwca. Warto więc w pierwszy weekend wakacji odwiedzić Muzeum Papiernictwa.

nowe logo muzeum_dolny_slask_CMYK

mkidn_01_cmyk