Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Digitalizację czas zacząć

26.02.2015

Jednym z najważniejszych zadań placówek muzealnych jest popularyzacja zbiorów oraz związanej z nimi wiedzy. Już wkrótce w tym  serwisie, na podstronie Przegląd zbiorów, zaczną pojawiać się zdjęcia oraz prezentacje 360° przedstawiające najciekawsze z muzealiów zgromadzonych w dusznickim młynie papierniczym. Większość z nich nie jest na co dzień dostępna dla zwiedzających.

Internet jest idealną platformą do rozpowszechniania wiedzy. Informacje opublikowane w jednym miejscu stają się jednocześnie dostępne wszystkim zainteresowanym, niemal w każdym zakątku globu. Badający historię papieru, np. student w Rio de Janeiro, będzie mógł przeanalizować nasz zbiór filigranów i obejrzeć z każdej strony przyrządy do badania właściwości papieru z bogatej muzealnej kolekcji.

Popularyzacja w Internecie to najbardziej spektakularna strona zamierzenia. Jednak najistotniejszy jest sam fakt wykonania możliwie najwierniejszych cyfrowych obrazów przedmiotów uznanych za zabytkowe. To proces digitalizacji. Jego celem jest utrwalanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń dziedzictwa kulturowego.

Zanim jednak cyfrowe kopie muzealiów trafią do cyfrowych archiwów oraz do sieci, należy wykonać żmudną pracę w studiu fotograficznym, a czasami także poza nim. Potrzebny jest do tego wysokiej klasy sprzęt. Na jego zakup Muzeum Papiernictwa pozyskało środki w ramach wielopłaszczyznowego projektu finansowanego z funduszy norweskich i EOG oraz środków krajowych. Mimo bardzo trudnych warunków lokalowych, związanych z przebudową i adaptacją budynku dawnej suszarni papieru, udało się wygospodarować pomieszczenie, które zaadaptowaliśmy na pracownię digitalizacji.

Do końca pierwszego kwartału 2016 r. zdigitalizowanych zostanie w ramach projektu ponad czterysta pozycji inwentarzowych: od starych pocztówek do wielkogabarytowych maszyn papierniczych.