Czerpaliśmy z Francuzami

18.07.2016

W lipcu gmina Duszniki-Zdrój obchodzi 20-lecie partnerstwa z francuskim miastem Audun-le-Tiche leżącym przy granicy z Luksemburgiem. Uroczystość rocznicową zorganizowali Francuzi, zapraszając na nią 26-osobową dusznicką delegację. Znaleźliśmy się w jej składzie.

Zdaniem burmistrza Dusznik prezentacja miasta byłaby niepełna bez Muzeum Papiernictwa. Dlatego zapakowaliśmy nasze przewoźne stanowisko do czerpania papieru do nowego, obszernego gminnego busa i ruszyliśmy w drogę.  Warsztaty prezentujące średniowieczną technikę wytwarzania papieru uświetniły pierwszy dzień obchodów „Święta kultury i sportu” (12 lipca), poświęcony jubileuszowi partnerstwa. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, a swój własny arkusik wyczerpał u nas m. in. poseł francuskiego Zgromadzenia Narodowego Michel Liebgott (na zdjęciach w granatowej marynarce). Niektórzy mieszkańcy Audun-le-Tiche witali nas z miłym zaskoczeniem – w okresie dwudziestu lat partnerstwa wielu z nich odwiedziło Duszniki i dobrze zapamiętali wrażenia ze zwiedzania zabytkowego młyna. Oprócz Francuzów czerpali też Włosi z zaprzyjaźnionego z Audun-le-Tiche miasta Gualdo Tadino.

Naszą obecność na obchodach odnotowała regionalna gazeta „Le Républicain Lorrain”, pisząc m.in., że Duszniki są znane ze swojego Muzeum Papiernictwa.

Fot. Szymon Korzuch