Byliśmy na pierwszym Kongresie Muzealników

04.05.2015

Ponad 1000 osób wzięło udział w I Kongresie Muzealników Polskich zorganizowanym w hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi (23-25 IV 2015). Muzeum Papiernictwa reprezentowało było przez Macieja Szymczyka – Dyrektora dusznickiego Muzeum oraz Martę Nowicką – pracownika Działu Naukowo-Oświatowego.

Część oficjalną zainaugurowała Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. Z jej rąk Srebrne Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odebrali: Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Katarzyna Rokosz, edukator muzealny oraz Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Pierwszy w dziejach historii Polski  Kongres Muzealników koncentrował uwagę uczestników wokół triady „Muzeum, Muzealnik, Muzealium”. Przez trzy dni podczas sesji plenarnych i panelowych toczyły się dyskusje na temat problemów prawnych, ekonomicznych i zawodowych, dotyczących muzeów i muzealników. Owocem spotkania było przyjęcie ośmiu uchwał, stanowiących społeczny postulat dotyczący wdrożenia odpowiednich zmian legislacyjnych. Uchwały zostału przedlożone przedstawicielom władzy ustawodowaczej i wykonawczej. Podczas Kongresu zorganizowana została również uroczystość ogłoszenia i uhonorowania laureatów Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” 2014.

Organizatorami Kongresu byli: Stowarzyszenie Muzealników Polskich, Polski Komitet Narodowy ICOM, Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu, Rada ds. Muzeów oraz instytucje podległe Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Narodowe Centrum Kultury.