Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

.

Beksiński oczami niepełnosprawnych

02.10.2017

Malarstwo Zdzisława Beksińskiego fascynuje od lat różne grupy społeczne, także niepełnosprawnych. Zapewne sam Artysta nie spodziewał się, że kiedyś jego obrazy wyjdą z ram.

Jak do tego doszło? Podczas zajęć arteterapii pod kierunkiem terapeuty Artura Groszkowskiego podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Choszcznie wykonali autorską metodą papieroplastyki rzeźby inspirowane twórczością malarza. Głównym celem warsztatów miał być rozwój osobisty poprzez tworzenie sztuki. Powstałe prace okazały się być na tak wysokim poziomie, zarówno artystycznym jak i technicznym, że postanowiono pokazać je między innymi w galerii wystaw czasowych Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Wcześniej ekspozycja złożona z rzeźb, rysunków i fotografii była prezentowana w Filharmonii Szczecińskiej, Urzędzie Województwa Zachodniopomorskiego oraz  ośrodkach kultury.

Próba ujęcia twórczości Zdzisława Beksińskiego w trójwymiarze prezentuje się niebywale efektownie i zjawiskowo. Wystawa stanowi przy tym jedną z form przybliżania szerszemu gronu aktywności osób niepełnosprawnych.  Jej pomysłodawczynią i kuratorem jest Dagmara Kacperowska.

Podczas wernisażu (29 września) twórczość swoich podopiecznych prezentowali dyrektor ŚDS w Choszcznie Joanna Czechowicz i Artur Groszkowski. Z nagrania wideo powitała uczestników Anna Dymna, która objęła wystawę patronatem honorowym. Patronem medialnym jest magazyn „Integracja”.

Wystawę można oglądać do połowy listopada 2017 r.