Banknoty z historią w tle

01.09.2017

„Z muzealnej kolekcji. Banknoty z historią w tle” – to tytuł najnowszej mini-wystawy ukazująca ostatnie zakupy do kolekcji banknotów polskich Muzeum Papiernictwa.

Zobaczyć na niej można pierwsze polskie bilety skarbowe z czasów powstania kościuszkowskiego z 1794 roku, unikalne w swym wykonaniu oraz nominałach. Eksponowane są także banknoty głośnej reformy walutowej w 1950 r., wśród nich znane „rybaki” oraz „górniki”, a także środki płatnicze niemieckiego tzw. „Ober-Ost-u” z lat 1915 i 1916, które władze okupacyjne wprowadziły na ziemiach polskich. Były to tzw. ostruble i ostmarki. Wystawę można oglądać do 31 października br.

Zakup banknotów do kolekcji Muzeum Papiernictwa dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wkład własny zapewnił Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

loga MP+MKiDN