Nowy rekord Święta Papieru

21.07.2017

Blisko 7 tysięcy osób odwiedziło Muzeum Papiernictwa podczas XVII Święta Papieru (29-30 lipca). Największy tego typu festyn rodzinny w Polsce tym razem odbywał się pod znakiem otwarcia nowych wystaw stałych: „Polskiego pieniądza papierowego” oraz „Sztuki papieru”.

Nadrzędnym celem Świąt Papieru jest popularyzowanie rzemieślniczych tradycji Dolnego Śląska oraz promowanie dusznickiego młyna papierniczego, będącego coraz bardziej uznaną atrakcją turystyczną Polski. Uczestnicy tegorocznego „Święta Papieru” mogli samodzielnie czerpać papier, zdobić go metodą shibori lub batiku, drukować przy użyciu XIX-wiecznej „drukarki” oraz stemplować suchymi pieczęciami.

W sobotę i niedzielę rozstrzygnięte zostały konkursy: trójbój papierowy o nagrodę Prezesa Mondi Świecie S.A. (podnoszenie papierowej sztangi, pchnięcie kulą papierową i rzut rolką papieru toaletowego do kosza) oraz konkurs wiedzy o papierze i dusznickim Muzeum o nagrodę Dyrektora Muzeum Papiernictwa. Padł rekord w podnoszeniu papierowej sztangi. Zwycięzca podniósł ją 120 razy! Warto zauważyć, że stworzona z papieru sztanga ważyła ok. 20 kg.

Głównym punktem programu tegorocznego Święta Papieru była prezentacja nowych ekspozycji stałych: „Polskiego pieniądza papierowego” i „Sztuki papieru” wraz z wystawą „Polifonia”. Ekspozycje te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.

Na zaproszenie Muzeum Papiernictwa przyjechali również wytwórcy pamiątek z materiałów ekologicznych z całej Polski. Wśród nich byli: garncarz, wytwórcy biżuterii, ekologicznych przetworów spożywczych, rękodzieła ceramicznego. Nie zabrakło zaprzyjaźnionych z Muzeum stoisk: Urzędu Marszałkowskiego promującego Dolny Śląsk, Biura Promocji Miasta Duszniki-Zdrój, Muzeum Filumenistycznego z Bystrzycy Kłodzkiej, Polskiego Towarzystwa Origami, heraldyki i sfragistyki (Tadeusz Grajpel) oraz mistrzów sitodruku (Dawid Hadar), kaligrafii (Ewa Landowska) i licznych twórców papierowych ozdób.

Na zakończenie pierwszego dnia Święta Papieru odbył się koncert zespołu Siergieja Wowkotruba „Gypsy Swing Quartet”.

XVII Święto Papieru odbywało się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej oraz Polskiej Organizacji Turystycznej.