100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości

12.12.2018

Do elitarnego grona obiektów wpisanych na listę Pomników Historii 10 grudnia dołączyło kolejnych 14 zabytków. Wśród nich znalazła się m.in. Stocznia Gdańska. Uroczysta gala,  z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie. Wzięli w niej również udział przedstawiciele dotychczas wpisanych obiektów. Dusznicki młyn papierniczy reprezentował dyr. Muzeum Papiernictwa Maciej Szymczyk. Status Pomnika Historii został przyznany dusznickiej papierni w 2011 r.  Dzięki temu wyróżnieniu została ona zaliczona do najcenniejszych obiektów dla kultury narodowej.

Podczas gali „100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości” wszystkim wyróżnionym miejscom wręczone zostały okolicznościowe tablice projektu Krzysztofa Słomki.

W obecnej chwili na liście Pomników Historii, zwanej Listą Prezydencką, znajduje się 105 obiektów. Spośród licznych zabytków ziemi kłodzkiej, tylko dusznicki młyn papierniczy.

100 PH. Fot. K. Jankowski            100 PH na Stulecie Niep. Fot. K. Jankowski